Kandidirani projekti Grada Malog Lošinja na natječaje EU fondova:
“Nebo je zajedničko”
Projekt je prijavljen u okviru programa prekogranične suradnje Slovenija-Hrvatska 2007-2013, drugi poziv, s ciljem poboljšanja učinkovite upotrebe energije i uvođenje ekološki prihvatljivije javne rasvjete. Partneri u projektu: Grad Mali Lošinj-vodeći partner i Občina Ruše.
Ukupna vrijednost projekta: 1.462.469,96 EUR
“Adriatic Artisan Trails” (AdriSan)
Projekt je prijavljen u okviru programa Jadranske prekogranične suradnje (IPA Adriatic) zajedno sa još 8 partnera iz Italije (2), Slovenije (3), Bosne i Hercegovine (2) i Crne Gore (1). Grad Mali Lošinj je vodeći partner u projektu. Projekt je prijavljen u okviru prioriteta Prirodna i kulturna baština i prevencija rizika i mjere Održivi turizam , a usmjeren je na stvaranje mreže obrtnika tradicijskih zanata na području jadranske regije i obogaćivanje turističke ponude.
Ukupan proračun projekta iznosi 1.625.064,00 EUR
Castles as hubs for defelopment based on cultural values (CASTLEHUBS)
Projekt je prijavljen u sklopu transnacionalnog programa namijenenog zemljama jugoistočne Europe-South-East Europe (SEE) u okviru prioriteta Razvoj transnacionalne sinergije za održivi rast područja, mjere Promoviranje korištenja kulturnih vrijednosti za razvoj. Prijavljen je povijesni grad Osor sa svojim bedemima. U projektu sudjeluju partneri iz Austrije, Slovenije, Italije i Mađarske. Vodeći partner u projektu je mađarska regija Szabolcs-Szatmar-Bereg.
Ukupna vrijednost projekta je 1.270.961,00 EUR.
“KAMEN-MOST Kamen Krasa, Istre i Kvarnera-očuvanje baštine i osvješćivanje o tradicionalnim tehnikama, eksploataciji i uporabi kamena”
Projekt je prijavljen u okviru programa prekogranične suradnje Slovenija –Hrvatska 2007-2013-treći poziv u suradnji sa partnerima iz Slovenije ( Visokoškolsko središče Sežana; Ad Pirum-zavod za intelektualne dejavnosti- Logatec i Univerza na Primorskem, Fakulteta za turistične študije-Turistica) i partnerom iz Hrvatske (Javna ustanova Nacionalni park Brijuni).
Cilj projekta je uspostaviti vezu i razmjenu znanja o eksploataciji i tehnikama gradnje koju njeguju i prosljeđuju partneri u projektu; zajednička promocija znanja o eksploataciji, obradi kamena i tradicionalnim tehnikama gradnje; poboljšanje prepoznatljivosti tradicionalnog kamenoklesarskog obrta. Ukupna vrijednost projekta je 329.764,61 EUR.
“Training programme for occupation Eco wellness therapist”
-Program osposobljavanja za zanimanje eko wellness terapeut
Projekt je prijavljen u okviru Programa IPA IV Razvoj ljudskih potencijala i natječaja za jačanje kapaciteta ustanova za obrazovanje odraslih u ime Pučkog otvorenog učilišta, a na inicijativu Turističke zajednice u partnerstvu s ustanovom za obrazovanje odraslih Adrianus iz Zagreba prijavljen je projekt “Program osposobljavanja za zanimanje eko wellness terapeut”
Ciljevi projekta su: razvoj i provedba pilot programa za eko-wellnes terapeuta,poticanje korištenja autohtonih biljaka otoka Lošinja (aromatično bilje), poticanje zapošljavanja i samozapošljavanja odraslih nezaposlenih osoba otoka Lošinja, suradnja između ustanova za obrazovanje odraslih o bi se unaprijedila znanja o specifičnim resursima otoka Lošinja (aromatično bilje) i olakšalo zapošljavanje i samozapošljavanje odraslih osoba
Ukupna vrijednost projekta je 110.000,00 EUR.
“Small business in a big Europe”- “Malo poduzetništvo u velikoj Europi
Projekt je prijavljen na natječaj Delegacije Europske unije u Republici Hrvatskoj u okviru programa IPA INFO 2011 u suradnji s partnerima ( Grad Bakar, Regionalna razvojna agencija Porin, Lokalna razvojna agencija PINS i kanal Ri).
Projekt ima za cilj informirati male i srednje poduzetnike na području Primorsko-goranske županije o Europskoj uniji i o promjenama koje će ih zadesiti nakon pristupanja Hrvatske u EU, kao i povećati znanja i vještine malih i srednjih poduzetnika o fondovima EU prije i nakon pristupanja u Europsku uniju.
Ukupna vrijednost projekta je 92.226,77 EUR.
Sustainable MOBILITy in the Adriatic regionS (MOBILITAS)
Projekt je prijavljen u okviru programa IPA Adriatic za strateške projekte u kojem je Grad Mali Lošinj sudjelovao kao partner pored partnera iz Italije, Slovenije, Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Albanije i Hrvatske (ukupno 20 partnera), s Gradom Dubrovnikom kao vodećim partnerom. Cilj projekta je ojačati i integrirati postojeće infrastrukturne mreže radi promicanja i razvoja prometnih, informacijskih i komunikacijskih usluga. To će se postići poboljšanjem integriranih planova za multimodalna rješenja, posebno veze između priobalja i zaleđa u Jadranskoj regiji, uključujući poboljšanje lučkih i aerodromskih sustava i povezanih usluga.
Ukupna vrijednost projekta je: 8.125.862,00 EUR
Tourism as a factor of development in Adriatic regions and towns (S.E.E. ADRIATIC)
Projekt je prijavljen, također, u okviru programa IPA Adriatic za strateške projekte, a Grad Mali Lošinj je sudjelovao kao partner pored partnera iz Italije, Slovenije, Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Albanije i Hrvatske (ukupno 17 partnera), s Gradom Dubrovnikom kao vodećim partnerom. Cilj projekta je poticanje prekogranične suradnje s posebnim naglaskom na disperziju koncetnracije turista u manje poznata i napučena područja te promicanje održivog turizma.
Ukupna vrijednost projekta je: 7.830.000,00 EUR.
Grad Mali Lošinj kao partner podrške
Kada se priča o EU fondovima važno je napomenuti i to da je Grad Mali Lošinj sudjelovao kao partner podrške u projektu “Zajednica koja brine” lošinjske nevladine udruge, Centra za zdravo odrastanje “Idem i ja” za koji su odobrena sredstva u iznosu od 94,6 tisuća eura iz IPA fonda, a uspješno je završen krajem prošle godine. Projekt je namijenjen razvoju ljudskih potencijala iz područja zapošljavanja, obrazovanja i socijalnog uključivanja namijenjenih osobama koje se nalaze u nepovoljnom društvenom položaju.
Grad Mali Lošinj je bio partner i u brojnim drugim projektima-neki od njih su:
1. Working and Living as a Dog Scout (Dog Scouts) projekt izviđačkog odreda Ambroz Haračić namijenjen razvoju zajednice koji se bazira na pružanju socijalnih usluga za neovisnost osoba nepovoljnog položaja.
2. Projekt Odjela za biologiju Sveučilišta J.J. Strossmayer u Osijeku o istraživanju optimalne metode tretiranja tigrastih komaraca. Grad u ovom projektu nema nikakvih financijskih obaveza.
3. Projekt Udruge Plavi svijet “Održivi razvoj hrvatskih otoka”
4. Projekt Centra za održivi razvoj “Gerbin”. Grad Mali Lošinj kao partner u projektu ima obvezu osigurati prostor za održavanje radionica nezaposlenim visokoobrazovanim osobama.
Za sve otvorene natječaje na koje se ne mogu prijaviti jedinice lokalne samouprave, nego poduzeća, obrtnici, poljoprivrednici, mladi i drugi potencijalni prijavitelji sa područja Grada, redovito se stavljaju obavijesti na web stranicu Grada.