Još je nekoliko dana ostalo za prijavu na javne pozive Grada za dodjelu bespovratnih sredstava poduzetnicima i obrtnicima. Naime, temeljem Programa mjera poticanja poduzetništva na području Grada Malog Lošinja za razdoblje 2022. – 2023. godine, Grad Mali Lošinj raspisao je 03. studenog 2022. godine javni poziv za čak 8 različitih mjera za dodjelu bespovratnih sredstava.
Temeljem Programa mjera poticanja poduzetništva na području Grada Malog Lošinja za razdoblje 2022. – 2023. godine koji je usvojen na pretprošloj sjednici Gradskog vijeća, Grad Mali Lošinj raspisao je javni poziv za čak 8 različitih mjera za dodjelu bespovratnih sredstava.
Prva mjera odnosi se na potpore novoosnovanim tvrtkama/obrtima/slobodnim zanimanjima, a prednost imaju poduzetnici mlađi od 40 godina. Grad Mali Lošinj dodjeljuje bespovratne potpore poduzetnicima – početnicima koji su upisani u obrtni registar ili registar trgovačkog suda nakon 01. siječnja godine koja prethodi godini u kojoj se podnosi prijava, i to za sljedeće namjene: izrada poslovnih planova/investicijskih programa, nabava informatičke opreme i programskih aplikacija za početak poslovanja, izrada web stranice i izrada promotivnog materijala, stručno osposobljavanje djelatnika, bankarske usluge za obradu kredita, ishođenje dokumentacije potrebne za otvaranje obrta ili trgovačkog društva, te podnošenje zahtjeva za kredit (troškovi javnog bilježnika, procjena nekretnina, obrasci boniteta, sudski vještaci, projektna dokumentacija, studije utjecaja na okoliš, razne dozvole i sl.), kao i za uređenje poslovnog prostora za osnovnu djelatnost obrta ili trgovačkog društva (građevinski, instalacijski radovi i radovi unutarnjeg uređenja) te nabavu opreme, strojeva, te alata za rad.
Druga mjera odnosi se na potpore za zapošljavanje i samozapošljavanje, i korisnici, ukoliko udovoljavaju uvjetima mogu ostvariti za svaku novozaposlenu osobu za zapošljavanje u tradicijskim i deficitarnim zanimanjima 4.000,00 kn, a za zapošljavanje u proizvodnim djelatnostima 3.000,00 kn. Ako se sjedište poduzetnika nalazi na nekom od malih otoka na području Grada Malog Lošinja (Ilovik, Susak, Male i Velike Srakane i Unije) potpora za svaku novozaposlenu osobu isplatit će se jednokratno u iznosu od 5.000,00 kn. Što se tiče potpore za samozapošljavanje, ona iznosi jednokratno 5.000,00 kuna, te 12 mjesečnih potpora u iznosu od 1.000,00 kuna mjesečno.
Treća mjera se odnosi na potpore za financiranje pripreme i kandidiranje EU projekata, a sufinancirat će se troškovi izrade pripremne dokumentacije za prijavu na natječaje fondova EU, a koji nisu prihvatljivi za sufinanciranje od strane fondova EU poput poslovnog plana/investicijske studije, elaborata zaštite okoliša, projektno-tehničke dokumentacije (arhitektonski elaborati, tehnološki projekti, geodetski elaborati, procjene opasnosti i sl.) te troškovi konzultantskih usluga za pripremu natječajne dokumentacije.
Četvrta mjera se odnosi na potporu za obavljanje djelatnosti na području malih otoka Grada Malog Lošinja (Ilovik, Susak, Male i Velike Srakane i Unije), a potpora se sastoji od 12 mjesečnih potpora za subvenciju troškova korištenja prostora (zakupnine i komunalne naknade) u visini stvarnih troškova do maksimalnog iznosa od 2.000,00 kuna mjesečno.
Peta mjera se odnosi na potporu za nabavu strojeva i opreme i može iznositi maksimalno 50% vrijednosti prihvatljivih troškova. Najviši iznos pojedinačne potpore koji može biti dodijeljen jednom korisniku iznosi 12.000,00 kn. Za dodjelu ove potpore prihvatljivi su i troškovi koji su nastali nakon 01. siječnja godine koja prethodi godini u kojoj se podnosi prijava. Ako se sjedište poduzetnika nalazi na nekom od malih otoka na području Grada Malog Lošinja (Ilovik, Susak, Male i Velike Srakane i Unije) potpora može iznositi 70% prihvatljivih troškova, a najviše ukupno 15.000,00 kn.
Šestom mjerom obuhvaćene su potpore za očuvanje i razvoj tradicijskih i deficitarnih obrtničkih zanimanja, sedmom sufinanciranje kamate za poduzetničke kredite, a osmom mjerom su obuhvaćene subvencioniranje troškova stručnog osposobljavanja i usavršavanja zaposlenika i obrtnika za formalne i neformalne oblike osposobljavanja (tečajevi, seminari, savjetovanja, radionice ili prekvalifikacija) kojima se osigurava kontinuirano podizanje stručnih znanja zaposlenika i obrtnika od značaja za obavljanje poslova njihova radnog mjesta u visini do 50% od iznosa opravdanih troškova, a najviše 3.000,00 kuna godišnje.
Više detalja o svim mjerama nalazi se u rubrici Poticaji za poduzetnike.