Mali Lošinj ušao je u završnicu izbora za najbolji grad u kategoriji gospodarstvo, izbora kojeg zajednički organiziraju Jutarnji list, portal Gradonačelnik.hr i agencija Ipsos, a pri istraživanju korišteni su konsolidirani izvještaji gradova o izvršenju proračuna dobiveni od FINA-e te podaci Državnog zavoda za statistiku, Ministarstva regionalnog razvoja, Hrvatskoj zavoda za zapošljavanje te Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Ove godine, uz Mali Lošinj, u finalu su gradovi Krk, Buzet, Hvar i Novalja.
Organizatori izbora ističu kako se Mali Lošinj u samom vrhu našao jer nema prirez, već nekoliko godina zaredom nije zadužen, a nalazi se top pet gradova po izvornim prihodima po stanovniku koji iznose 6.600 kuna te u top 15 u kategoriji nezaposlenost per capita koja iznosi 2,1%.
Isto tako, istaknuti su glavni aduti Malog Lošinja u pokušaju da se domogne naslova najboljeg malog grada u gospodarstvu, odnosno osam mjera za poticanje poduzetništva, olakšice gospodarstvenicima za vrijeme pandemije te ulaganja u poljoprivrednu i turističku infrastrukturu na području grada.
Uz prvi set mjera za olakšice poduzetnicima za vrijeme pandemije vrijedan 15 milijuna, Grad ima 8 mjera poticaja poduzetništva od kojih ističemo potpore novoosnovanim tvrtkama/obrtima, potpore za zapošljavanje, potpore za financiranje pripreme i kandidiranje EU projekata, potpore jačanju poduzetničkih kompetencija i konkurentnosti na tržištu, potpore za jačanje promotivnih aktivnosti, potpore za nabavu strojeva i opreme, potpore za očuvanje i razvoj tradicijskih i deficitarnih obrtničkih zanimanja te potpore poljoprivredi. Od 2012. do danas isplaćeno je oko 5 milijuna kuna.
Isto tako, kako bi se omogućilo jednostavnije i kvalitetnije bavljenje poljoprivredom za više od 100 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Grad je 2019. godine uložio više od milijun kuna u poljoprivrednu infrastrukturu na dijelu Ćunskog, u Punti križa i u Velom Lošinju te je na taj način otvorena mogućnost privođenja većeg broja novih parcela poljoprivrednoj proizvodnji, a postojećima olakšano svakodnevno funkcioniranje.
Uz to, poduzetnicima se subvencioniraju i kamate na kredite te se subvencioniraju i vožnje prijevoznika Autotransa s ciljem približavanja malih mjesta središtu Malog Lošinja i olakšavanje otočne izoliranosti. Unatoč svim lošim najavama i predsezonom koje praktički nije niti bilo zbog čitave situacije sa koronavirusom, u jeku sezone bili su iznad 70% prošlogodišnjih rezultata, a na bazi cijele godine očekuju da će biti iznad 50%.