Šest europskih otoka objavilo je svoje programe tranzicije čiste energije čineći tako čvrsti korak ka dekarbonizaciji svojih energetskih sustava sa snažnim naglaskom na angažman građana. Odabrani Inicijativom Europske komisije za čistu energiju EU otoka u veljači 2019. godine, Aranski otoci (Irska), Cresko-lošinjsko otočje (Hrvatska), Culatra (Portugal), La Palma (Španjolska), Salina (Italija) i Sifnos (Grčka) su tijekom posljednjih devet mjeseci svaki razvili svoj put dekarbonizacije prilagođen njihovim individualnim potrebama i mogućnostima.
Šest programa tranzicije čiste energije objavljeno je u kontekstu četvrtog Foruma o čistoj energiji za EU otoke u Splitu i Hvaru, Hrvatska, gdje se dionici otočne zajednice EU-a sastaju od 20. do 22. studenog kako bi raspravljali o tranzicijskim putovima, tehnologijama i mogućnostima za aktivno uključivanje građana.
Generalni direktor za energetiku, Ditte Juul-Jørgensen, rekao je: „Zahvaljujući evoluciji tehnologije, potencijal za smanjenje troškova energije na otocima i prelazak na energetsku autonomiju nikada nije bio veći. Osnovana u kontekstu paketa Čista energija za sve Europljane, Inicijativa Čista energija za EU otoke pokrenuta je radi pružanja pomoći i ubrzanja ovog procesa. Štoviše, otoci mogu biti svjetionici za globalnu klimatsku akciju. Bilo da je riječ o više energije vjetra, prenamjeni domova, prelasku na električnu mobilnost, dekarbonizaciju pomorskog prometa ili primjenu obnovljivih izvora energije za toplu vodu i grijanje kućanstava, rješenja za dekarbonizaciju predstavljena na ovih šest pilot otoka usmjerit će ih ka većoj energetskoj učinkovitosti, više obnovljivih izvora energije i putevima niske razine ugljika“.
Izdvajamo:
– Cresko – lošinjski arhipelag cilja na potpunu dekarbonizaciju svog energetskog sustava do 2040. To će se djelomično postići izgradnjom sunčanih elektrana u vlasništvu zajednice.
– Culatra će raditi prema 100% samopotrošnji obnovljive energije koja će biti u vlasništvu lokalne zajednice.
– Aranski otoci će postaviti vjetroelektrane u vlasništvu zajednice, rekonstrukciju domova i postavljanje toplinskih pumpi ili ostalih izvora obnovljive energije za toplu vodu i grijanje domaćinstava.
– Salina ima za cilj povećati svijest javnosti o energiji i okolišu. Salina će dekarbonizirati svoje pogone za proizvodnju električne energije, prebaciti se na 100% električnu / hibridnu mobilnost na otoku, povećati učinkovitost u zgradama i dekarbonizirati svoj pomorski promet.
– La Palma cilja na potpunu dekarbonizaciju i samostalnost energetskog sektora. Otočni tranzicijski team snažno je usmjeren na izgradnju otpornog otočnog energetskog sustava, aktivno uključujući više od 100 lokalnih udruga koje su se obvezale podržati tranziciju otoka.
– Sifnos nastoji postati 100% obnovljiv i samodostatan te je razvio brojne putove koje otok može slijediti kako bi postigao taj cilj. Sva postrojenja bit će u suvlasništvu lokalne zajednice i privatnih investitora.
Cijeli program Cresko – lošinjskog arhipelaga možete pročitati na slijedećem linku:
https://euislands.eu/sites/default/files/2019-11/CRESLOSINJ_FinalTransitionAgenda_20191118.pdf