Dana 26. siječnja 2016. godine održan je radni sastanak predstavnika Grada Malog Lošinja i Doma zdravlja PGŽ kojem su uz gradonačelnika Garija Cappellija, zamjenicu Anu Kučić te pročelnice Mirtu Lozančić i Ružicu Baumgarten nazočili i ravnatelj Doma zdravlja PGŽ Boris Ritoša sa suradnikom Alenom Šimatićem te ravnatelj malološinjske ispostave Doma zdravlja Branko Lakner.
Na sastanku se razgovaralo o nekoliko tema koje su vezane uz funkcioniranje malološinjske ispostave. Na samom početku ravnatelj Ritoša se osvrnuo na rad turističkih ambulanti rekavši kako su sezonu 2015. završili iznimno uspješno, bez ijedne pisane primjedbe.
U razgovoru sa gradonačelnikom Cappellijem, ravnatelj Ritoša je istaknuo kako je Grad Mali Lošinj zasigurno svojim dodatnim izdvajanjima iz proračuna Mali Lošinj smjestio u sam vrh hrvatskih gradova po zdravstvenom standardu svojih stanovnika. Također je istaknuo kako postoje odrđeni minusi vezani uz rad stacionara, ali će se iznaći rješenje unutar ispostave jer Grad već izdvaja iznimno velika sredstva. Naime, samo u ovoj godini proračunom Grada planirano je više od 1,2 milijuna kuna za unaprijeđenje zdravstva i radi se o povećanju od 8% u odnosu na 2015. godinu.
Nakon toga, razgovaralo se o manjku patronažnih sestara što je problem koji osjećaju upravo oni najosjetljiviji – majke, bebe, te starije osobe lošijeg zdravlja. Ravnatelj Ritoša je potvrdio kako se iznašlo privremeno rješenje kojim će osigurava pokrivenost cijelog područja Grada Malog Lošinja, a u međuvremenu se educira jedna djevojka koja će po završetku školovanja doseliti se na Lošinj i započeti sa radom kao patronažna sestra.
Također, odlaskom jednog djelatnika Medicinsko kemijskog laboratorija u mirovinu pojavio se problem prevelikog obima posla kojeg postojeći djelatnici ne uspjevaju obaviti. Stoga je gradonačelnik Gari Cappelli izjavio kako je Grad spreman osobi koja je voljna doći na Lošinj i zaposliti se na tom radnom mjestu, pomoći u rješavanju stambenog pitanja.
„Želja nam je osigurati građanima Lošinja viši standard zdravstvene zaštite, te pomoći u stvaranju preduvjeta kvalitetnijeg života na otocima. Cilj je dostupnija zdravstvena zaštita i razvijen sustav kvalitetne zdravstvene skrbi. Grad je spreman kao i ranijih godina, suočiti se s činjenicom kako je na otoku puno teže naći kvalitetan i educiran kadar, stoga ćemo, bez obzira što je Dom zdravlja županijska ustanova i nismo obavezni financirati ga, pokušati rješiti nastali problem.“
Da podsjetimo, Grad već financira dolaske svih liječnika-specijalista koji su i do sada dolazili mjesečno, nekada i dvaput u Mali Lošinj. To su psihijatar, okulist, otorinolaringolog, ortoped, kirurg i urolog. Također, financiraju se medicinske sestre na Susku i Unijama te medicinski tehničar na hitnoj, a čak 160 tisuća kuna izdvaja se za rad Centra za hemodijalizu.
„Prije nekoliko godina nam je ukinuto rodilište u Malom Lošinju, imamo otežane uvjete vezane uz patronažnu skrb, a odnedavno i u laboratoriju. Dugo vremena nismo imali ni Medicinu rada. Postoji i bojazan od odlaska pojedinih liječnika. Ukinuta nam je i hitna helikopterska skrb. Počinjem vjerovati kako se nas na otocima ne uzima dovoljno ozbiljno dok ne počnemo blokirati ceste, zatvarati trajekte i protestirati u medijima.
Kao jedinica lokalne samouprave jako puno izdvajamo za županijske ustanove, ne samo za Dom zdravlja već i za osnovnu i srednju školu, na godišnjoj razini to iznosi gotovo 2 milijuna kuna. Nadam se da naša ulaganja prepoznaje i Primorsko goranska županija, te da će nam znati vratiti jednakim iznosom kada budemo tražili za potrebe koje imamo.“završio je Cappelli.