28.lipnja 2016.godine u Velikoj dvorani Ministarstva kulture održana je sjednica Vijeća Osorskih glazbenih večeri, na kojoj se osim usvajanja programa i financijskog plana 41. Osorskih glazbenih večeri, konstituirao novi sastav Vijeća.
Sjednici su prisustvovali ministar kulture Zlatko Hasanbegović, pročelnik Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Valerij Jurešić te gradonačelnik Malog Lošinja, Gari Cappelli.
Osim stalnih članova Vijeća, ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, župana primorsko-goranskog Zlatka Komadine i gradonačelnika Malog Lošinja Garija Cappellija, za nove članove Vijeća, na vrijeme od dvije godine, imenovani su Renata Penezić, Davor Bobić, Jasen Chelfi i Dalibor Cikojević.
41. Osorske glazbene večeri počinju 17. srpnja i traju do 21. kolovoza. Ove godine festival je posvećen Josipu Štolceru Slavenskom (1896.-1955.), hrvatskom skladatelju i glazbenom pedagogu. U svojim djelima uvelike je koristio autohtonu narodnu glazbu, osobito onu iz svog rodnog kraja – Međimurja. Inače, festival Osorske glazbene večeri slijednik je glazbenog festivala koji je osnovan 1976. godine. Sjedište festivala je u Malom Lošinju, a Osorske glazbene večeri upisane su u upisnik festivala koji se vodi pri Ministarstvu kulture zajedno sa Dubrovačkim ljetnim igrama, Splitskim ljetom i Varaždinskim baroknim večerima. Važnost Osorskih večeri prepoznala je i lokalna samouprava pa gradonačelnik Malog Lošinja Gari Cappelli smatra da festival pridonosi ne samo kulturnoj, već i turističkoj promociji cijelokupnog cresko lošinjskog otočja, a posebno Osora, grada glazbe.
Večeri od osnutka nastoje ostvariti profil koji ih razlikuje od ostalih priobalnih festivala, a to postižu tematskim programima. One su utemeljene s ciljem predstavljanja i poticanja hrvatskog glazbenog stvaralaštva što je rezultiralo brojnim djelima – bilo iz pronađene baštine, bilo onima rjeđe izvođenima, ili – najčešće – djelima skladanim upravo za Osorske glazbene večeri, koja su sva (pra)izvedena u Osoru. U povelikom nizu skladatelja bili su prisutni: Boris Papandopulo, Stjepan Šulek, Jakov Gotovac, Krsto Odak, Stanko Horvat, Luka Sorkočević, Francesco Sponga Usper, Marko Ruždjak, Anđelko Klobučar, Ivan i Željko Brkanović, Berislav Šipuš, Frano Parać, Davorin Kampf, Pavle Dešpalj, te mnogi drugi. O nekoliko skladatelja održani su simpoziji, objavljeni zbornici, notna i diskografska izdanja, a pojedini su koncerti trajno zabilježeni na audio i video zapisima HRT-a.