U sklopu projekta “Neka lumin ne zgori” prošlog vikenda, 05. i 06. veljače 2016. u prostorijama Osnovne škole na Susku održana je prva u nizu radionica izrade narodnih nošnji.
Na radionice izrade narodnih nošnji, pored nekoliko odraslih osoba, stiglo je iz Malog Lošinja i oko 15-tak školske djece s dvjema učiteljicama. Sve njih veselo su dočekali školarci sa Suska uz učiteljicu Barbaru te predsjednik Mjesnog odbora Milan Jurlina.
Uz srdačnu dobrodošlicu u Gornjem selu časna sestra Kerubina, kao najbolji poznavatelj sušćanske nošnje, djecu i odrasle upoznala je s osnovama izrade narodne nošnje na Susku,a imali su priliku i osobno vidjeti najstariju nošnju na otoku. Također, djeca su imala priliku od don Tomislava čuti priču o Velikom križu (Veli Buoh) te povijesti nastanka i naseljavanja Suska.
Nakon uvodnog obilaska otoka, u zgradi škole naučili su osnove vezenja i korake sušćanskog plesa, a za uspomenu na vesele radionice, uoči Valentinova, izradili su uz pomoć odraslih sušćanska srca te primili zahvalnice za aktivno sudjelovanje u realizaciji projekta “Neka lumin ne zgori” koje su im podijelili predsjednik MO Jurlina i voditeljica projekta Ružica Baumgarten.
O projektu
Inače, u samom nazivu projekta “Neka lumin ne zgori” sažet je njegov osnovni i krajnji cilj; na suvremen način oživjeti tradicionalne vrednote ruralnih dijelova otoka Cresa i Lošinja kroz društveni angažman mještana uz inovativnu turističku komponentu.
Radi specifičnih zemljopisnih obilježja otoka svi prioriteti do sada bili su usmjereni na urbane dijelove otoka, a na štetu udaljenijih naselja. Evidentno je da se ona bez adekvatne informacije neće dugo održati u svom prepoznatljivom specifikumu. Ta činjenica dovodi do prijeke potrebe pokretanja aktivnosti sa svrhom revitalizacije ruralnih naselja na otoku i to fokusiranjem njihovih potencijala i prepoznatljivih vrednota. Aktiviranjem, obnavljanjem i oživljavanjem stečevina drevne otočne tradicije kroz ručnu izradu narodne nošnje i bilježenja običaja izbalansirat će se otočne posebnosti i proširiti atraktivnost otoka kao turističke destinacije u 21. stoljeću.
Cilj projekta realizirat će se kroz edukativne radionice ručne izrade autentične narodne nošnje i neposredne kontakte sudionika u projektu s nositeljima običajne baštine u svakom naselju na području Grada Malog Lošinja. Na taj način očuvat će se i njegovati nematerijalna kulturna baština otoka i na atraktivan način predstaviti široj javnosti narodno blago iznimne vrijednosti u svoj ljepoti svoje prepoznatljive posebnosti.