30.srpnja 2016.godine obilježen je završetak radova na pomorskom graničnom prijelazu namijenjenom za međunarodni pomorski promet putnika u luci Mali Lošinj
Granični prijelaz namijenjen je za graničnu kontrolu nad brodovima, jahtama i brodicama, na izravnom ulasku u Republike Hrvatske odnosno prilikom uplovljavanja plovila u Republiku Hrvatsku s otvorenog mora. Iznimno je značajan za nautički turizam i općenito turizam grada Malog Lošinja, s obzirom da veliki broj stranih jahti posjećuje Mali Lošinj i iz razloga obavljanja granične kontrole, čime Mali Lošinj tijekom ljetne sezone postaje iznimno značajno tranzitno mjesto.
isto tako, značajan je za gospodarstvo odnosno brodogradnju otoka Cresa i Lošinja, s obzirom da je radi postojanja graničnog prijelaza omogućen direktan uplov brodova u luke Cres i Mali Lošinj.
Lošinjska plovidba-turizam d.o.o., Jadranka d.d., Županijska lučka uprava i Grad Mali Lošinj sklopili su Ugovor o zajedničkom financiranju stvaranja uvjeta na privremenom graničnom pomorskom prijelazu Mali Lošinj. Ugovorom je utvrđeno da je predmet istog sanacija obale i opremanje Privremenog graničnog pomorskog prijelaza za prilagodbu traženim standardima po Schengenskom sporazumu.
Ugovorne stranke podržale su projekt sanacije i opremanja PGPP prema troškovniku koji je u totalu iznosio nešto više od 300 tisuća kuna, te su se svaka od njih, osim Grada Malog Lošinja, obvezale svoje sudjelovanje iskazati u plaćanju trećine (1/3) iznosa svih izvedenih radova. Ugovorne strane su nadzor nad izvedenim radovima povjerile ovlaštenom inžinjeru građevinarstva g. Mariju Hoffmanu, trošak kojeg je snosio Grad Mali Lošinj.
Dovršetkom projekta, uklonjeni su svi nedostaci i stvoreni su uvjeti potrebni u pogledu implementacije specifičnih zahtjeva u svrhu adekvatne provedbe Schengenske pravne stečevine odnosno izrada zaštitne panelne ograde, dobava, postava i montaža novih montažnih sanitarnih objekata, dobava i montaža novog montažnog uredsko-stambenog kontejnera dimenzija 8,10 x 2,96m, izvedba priključka novih sanitarnih objekata na postojeću sanitarnu odvodnju, izvedba priključka novih sanitarnih objekata i uredsko-stambenog kontejnera na električnu i telefonsku mrežu, izvedba novog rasvjetnog stupa, sličnog postojećem, uređenje okoliša oko novopostavljenih objekata, pristupa i zelenih površina, dobava i montaža invertera za grijanje i hlađenje, dobava i montaža uredskog namještaja u uredskom kontejneru te video nadzor navedenog prijelazaristupanje schengenskom području strateški je cilj Republike Hrvatske nakon pristupanja Europskoj Uniji. Republika Hrvatska je danom pristupanja Europskoj Uniji prihvatila cjelokupnu schengensku pravnu stečevinu i primjenjuje većinu odredbi, međutim, kako bi u potpunosti primjenjivala sve sastavnice Schengenskog sporazuma, mora proći tzv. schengensku evaluaciju.
U tu se svrhu krenulo u preuređenje graničnog prijelaza kako bi se zadovoljilo sve standarde schengenske stečevine. Cjelokupna investicija iznosila je nešto više od 300 tisuća kuna, po trećinu iznosa snosili su ugovorni partneri Lošinjska plovidba-turizam d.o.o., Jadranka d.d. te Županijska lučka uprava, dok je Grad Mali Lošinj snosio troškove nadzora radova.
Prilikom simboličnog puštanja u rad novog graničnog prijelaza govor su održali gradonačelnik Malog Lošinja Gari Cappelli, zamjenica župana primorsko-goranskog Marina Medarić te Đanino Sučić u ime Lošinjske plovidbe.
Tijekom prvog polugodišta 2016. godine na graničnom prijelazu zabilježen je promet od ukupno 1.709 putnika i pomoraca, što je povećanje u odnosu na prošlogodišnje vremensko razdoblje od 9,4 %.