U organizaciji Grada Malog Lošinja i Mjesnog odbora Belej te ostalih partnera, ovog vikenda održana je na Beleju dvodnevna radionica u sklopu projekta „Neka lumin ne zgori“.
Radionice su osmišljene sadržajima na temu tradicijske izrade narodnih nošnji, tradicijske glazbe na „mehu“ i općenito očuvanja tradicijske baštine.
Podsjetimo, glavni cilj projekta, kojeg je nositelj Grad Mali Lošinj, je približiti današnjem čovjeku, a posebno mladima, tradicionalne vještine izrade narodne nošnje te razviti svijest o važnosti očuvanja cjelokupne tradicijske baštine svakog pojedinog malog mjesta na području Grada Malog Lošinja.
Mještani Beleja za ovu prigodu izložili su u prostoru bivšeg društvenog doma stare fotografije, narodne nošnje, kućne predmete i pribore koje su nekad njihovi „stari“ nosili i koristili u svakodnevnom životu.
U petak, 6. svibnja 2016., na radionice se odazvalo 20-tak djece te 10-tak odraslih osoba. Školska djeca iz Malog Lošinja i ostali prisutni imali su priliku od Mirjane Mužić, predsjednice MO i none Marjuči Jurjako čuti kako su stari nekad živjeli, kako su se odijevali, koje predmete i pribor su koristili te kako su iste nazivali.
Imali su priliku saznati da je Belej u prošlosti imao preko 700 stanovnika, da je nekad središte mjesta bio preddjel „Pod Bestrići“, da su Talijani Belej nazivali „Biancavilla“, odakle su slali često i pozdrave, kao što su to ovaj put učinili i naši školarci koji su se odmorili na stolovima i klupicama nekadašnje tržnice Pod Bestrići.
Vrlo aktivni i kreativni bili su i u izradi belejskih ovčica koje su posebnost Beleja obzirom da su se mještani oduvijek bavili ovčarstvom.
Radionicu je sadržajno upotpunio i Dario Kučić, rođeni Belejan, koji je u tradicionalnoj nošnji zasvirao na „mehu“, tradicionalnom glazbalu ovog područja. Prisutnima je objasnio od kojih se dijelova sastoji „meh“ te tehniku sviranja.
U subotu, 7. svibnja 2016., na radionice se odazvalo 20-tak odraslih osoba te nekoliko mladih i djece. Imali su priliku opet čuti domaću besedu, vidjeti stare fotografije, predmete i pribor te tradicionalnu narodnu nošnju. Tijekom dana odrasli i djeca izrađivali su narodne nošnje Beleja, a oni koji nisu znali vesti i kukičati to su na ovoj radionici uspješno savladali!
Svima onima koji su aktivno sudjelovali na radionici, Mirjana Mužić, predsjednica mjesnog odbora i Ružica Baumgarten, autorica i voditeljica projekta, uručile su zahvalnice.
Svi prisutni su na kraju radionice u jedan glas oduševljeno upitali:
„Kada će biti slijedeća radionica na Beleju?“
Što drugo nego zaključiti: „Radionice na Beleju uspješno održane!“