Jedinstveni muzej posvećen je statui Apoksiomen čija priča započinje već pri samom ulasku, u plavoj sobi prizemlja. Muzej i izložba Apoksiomena predstavljaju prostornu materijalizaciju scenarija i ceremonije prolaska kroz sobe i hodnike koji utjelovljuju arhitekton programiran pratećom izložbom i postavom kipa. Kako bi prezentirali savršenu skulpturu koja se nalazi izvan svakog vremenskog i fizičkog konteksta kojem je bila namijenjena, a u isto vrijeme izveli uzbudljivi te razumljivi muzejski postav, rodila se ideja od devet vremenskih i prostorno oblikovanih scena u kojima posjetitelji od trenutka ulaska u muzej svojim osjetilima na individualiziran način u potpunosti doživljavaju kompletnu Apoksiomenovu priču, od njegova pronalaska do povratka na otok vitalnosti. Pored Apoksiomena, kao glavnog i jedinog originalnog elementa arheološkog postava, Muzej se sastoji i od niza veoma specifičnih i specijalizirano osmišljenih prostorno-programskih cjelina, a svaka od cjelina definirana je programom postava muzeja, dok različiti materijali i oblici izložbenih soba predstavljaju niz prostornih sekvenci muzeja koje doživljavamo prolaženjem i hodanjem u strogo definiranom slijedu.
Antički brončani kip atleta, visok 192 cm, pronađen 1997. godine, a izvađen iz podmorja između otočića Vele Orjule i otoka Lošinja još 27. travnja 1999. godine, jedina je za sada pronađena velika bronca na istočnoj obali Jadrana. Tijekom restauracije, istraživanjem materijala i stila izrade kip je datiran u 2.-1. st. pr. Kr. Od osam do sada poznatih varijacija prototipa Apoksiomena, lošinjski je kip najcjelovitiji i najsačuvaniji. Tri godine prije izranjanja slučajno ga je otkrio sportski ronilac i amater fotograf iz Belgije Rene Wauters na dubini od 45 metara. U istraživanju lokaliteta i vađenju kipa sudjelovali su znanstvenici iz pet zemalja, a preduvjet restauratorskih radova bila je desalinizacija koja se vršila do listopada 2000. nakon čega su krenuli konzervatorsko restauratorski radovi koji su trajali šest godina.
Inspirirani svjetskom atrakcijom Grad Mali Lošinj i Turistička zajednica Grada Malog Lošinja za svoje su sugrađane i posjetitelje osmislili raznoliku ponudu po temi Apoksiomena i antike, a kako bi ih upoznali s kulturnom baštinom i antičkim naslijeđima Republike Hrvatske i otoka Lošinja organizirana su brojna događanja, edukacije i radionice među kojima je 10. Fešta lošinjske kuhinje s temom Apoksiomenova antička kuhinja, također su osmišljene antičke kulturne rute Lošinja, zatim antičke rute regije i antička Hrvatska, kako bi gosti na raznim punktovima arhipelaga, regije i države doživjeli kompletnu Apoksiomenovu i antičku priču, a Lošinj bio važna točka hrvatskog kulturnog turizma. Kreiran je i tematizirani katalog ‘Apoksiomen na otoku vitalnosti’ osmišljen na način da osim povijesnih priča sadrži i destinacijske proizvode po temi antike i Apoksiomena, a koji uvodi čitatelje u potpuni kulturni i destinacijski doživljaj. Čak 20 stručnih osoba sudjelovalo je u kreiranju tog tematiziranog kataloga kako bi svi tekstovi bili činjenično ispravni, a kako bi upoznali stanovništvo i posjetitelje s lokalnim povijesnim vrijednostima te ih educirali i potaknuli na aktivno uključivanje u promociju Apoksiomena i Lošinja.