U sklopu svog obilaska odgojno obrazovnih ustanova diljem Hrvatske, ministar znanosti, obrazovanja i sporta Predrag Šustar posjetio je i ustanove na Lošinju.
Ministar je u pratnji malološinjskog gradonačelnika Garija Cappellija i njegove zamjenice Ane Kučić prvotno posjetio Osnovnu školu Maria Martinolića gdje su najmlađi školarci pripremili prigodan program povodom ministrovog dolaska. Tom prilikom prisutnima se obratila i ravnateljica Olivela Franko koja je predstavila sve projekte i programe koje škola provodi.
Inače, broj učenika Osnovne škole godinama raste, a ove godine školu je upisalo 586 učenika u 43 razredna odjela koji rade na 7 lokacija. Poznati su i po svom radu i inkluziji učenika s posebnim potrebama, imaju posebni razredni odjel, posebnu obrazovnu skupinu s 4 pomoćnika u nastavi, glazbenim odjelom koji rade i s nadarenim učenicima, a prepoznati su i kao ekoškola još od 2009. godine. Tjedno 21 sat održavaju i nastavu ‘na daljinu’ s ostalim školama video prijenosom. Sudjeluju u projektu 2.0, tako da svi profesori imaju tablete i vezu zahvaljujući školskoj bežičnoj mreži, uz 7 video konferencijskih školskih dvorana. Kao međunarodna eko škola teži odgoju i obrazovanju u održivom smjeru i razvoju. Ravnateljica je također iznijela i određenu problematiku škole; nedostatak vanjskog igrališta i školske sportske dvorane, nedostatak otočnog dodatka, jubilarnih nagrada i 6% s plaća prethodnog oduzetih. Unatoč poteškoćama, ustrajemo u misiji škole, a to je da ne moraju svi biti odlični đaci, ali bi trebali postati odlični ljudi, izjavila je ravnateljica Franko.
Ministar je posjetio i Dječji vrtić Cvrčak gdje je na konferenciji za novinare najavio gradnju školske sportske dvorane na Lošinju koja je svim odgojno obrazovnim ustanovama uistinu i potrebna. Gradnja dvorane financirala bi se sredstvima iz više izvora među kojima su i Europski fondovi, a Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta sudjelovalo bi s 4 milijuna kuna.
Imamo sustavnu brigu za otoke, jer ipak u Hrvatskoj postoji 13700 učenika na otocima. Obzirom na rast nataliteta i broja učenika, na Lošinju definitivno ljubav cvate. Krasno je čuti da jedna hrvatska sredina bilježi porast učenika. Ministar je istaknuo i važnost obilaska odgojno obrazovnih ustanova na otocima radi vraćanja revitalizacije te nastavak cjelovite školske reforme, osobito po pitanju strukovnog obrazovanja. Referiram se na primjer Malog Lošinja koji može postati konkretan model kako pomoći ostalim otocima u Hrvatskoj da vrate život na otoke i da roditelji daju šansu svojoj djeci da se kvalitetno obrazuju.
Obzirom na veliki broj zahtjeva za upisom djece u vrtić, odlučili smo osposobiti dodatnu učionu za novu skupinu djece koja će kroz sljedećih nekoliko dana profunkcionirati. Također, nedavno je dobivena dozvola i za proširenje dječjeg vrtića, a u tijeku je izrada studije ekonomske isplativosti koja bi trebala biti gotova kroz desetak dana te se pripremamo za raspisivanje javnog natječaja proširenja postojećeg dječjeg vrtića kako bi mogli primiti još dodatne 4 skupine, što otvara i nova radna mjesta. Ovo je sredina koja brine o djeci i njihovom razvoju. Uspjeli smo se fantastično ekipirati. Sve naše ustanove stručno i kvalitetno pristupaju svom poslu. Na Lošinju živi otprilike 1300 djece od ukupno 8300 stanovnika, stoga je važno da Grad bude u dobroj suradnji sa svim ustanovama, radilo se o vrtićkim mjestima, prijevozu i marendama osnovnoškolaca, stipendijama studenata, nagradama povratnicima nakon fakulteta i/ili drugim mjerama potpore Grada. Važno je da zajedno s Ministarstvom podignemo kvalitetu obrazovanja na otoku i riješimo određene probleme, izjavio je i gradonačelnik Cappelli.
U naš Dječji vrtić Cvrčak trenutno je upisano 300-injak djece na 5 lokacija, a u ovoj kući ukupno je upisano 250-ero djece s još dva objekta u Velom Lošinju, jednim u Nerezinama i skupina djece na talijanskom jeziku u Malom Lošinju. Imamo 32 odgojno obrazovna djelatnika, 2 stručna suradnika uz psihologa i logopeda što je izrazito važno kako djeca ne bi morala odlaziti izvan mjesta stanovanja. U vrtiću su smještena i dječica s posebnim potrebama, a zahvaljujući Ministarstvu i Gradu Malom Lošinju, uspješno osmišljavamo i provodimo različite programe i edukacije. Predškolska dob izrazito je važna jer se tada grade prvi temelji za daljnji odgojno obrazovni rad, smatra ravnateljica Dječjeg vrtića Cvrčak Tanja Perić koja je također istaknula zadovoljstvo činjenicom da su na Lošinju sve tri odgojno obrazovne institucije smještene na istom,bliskom području: predškolska, osnovnoškolska i srednjoškolska što omogućava lijepu suradnju te dijeljenje informacija o djeci.
Upravo nakon toga Ministar se s pratnjom uputio i u obližnju Srednju školu Ambroza Haračića gdje se družio s učenicima ali i profesorima te stručnim službama ustanove. U školskoj zbornici Ministar je porazgovarao s ravnateljicom SŠ A. Haračića Jelenom Bralić koja je predstavila Srednju školu kao i njezinih 297 učenika, a razgovaralo se i s drugim profesorima o problemima i potencijalnim rješenjima te prijedlozima u školstvu, nakon čega se uputio u posjeti i područnom odjelu Osnovne škole M. Martinolića na otoku Iloviku.
Iako je ljeto završilo i možda vas i nije volja ići u školu i ponovno početi učiti, uz malo strpljenja poslušajte savjete starijih jer ovo vam je razdoblje najljepše, a uz to živite i na predivnom otoku, poručio je Ministar Šustar učenicima te zaželio uspješnu školsku godinu.
Ministar je se susreo i s vodstvom Zajednice Talijana Lošinja u vezi odjela Dječjeg vrtića na talijanskom jeziku smještenom u Malom Lošinju.