Noć muzeja 2016: Lošinjski muzej – kreativni inkubator
U petak, 29. siječnja 2016. od 18 sati do 1 sat iza ponoći u Lošinjskom muzeju održat će se Noć muzeja. Ove će godine Noć muzeja u cijeloj Hrvatskoj biti obilježena temom „Utemeljitelji i reformatori – Josip Juraj Strossmayer hrvatski mecena“, a Lošinjski muzej će se ovoj manifestaciji pridružiti temom „Lošinjski muzej – kreativni inkubator“.
I Lošinj je imao reformatore koji su utemeljiteljski djelovali u mnogim znanstvenim i gospodarskim područjima te su time značajno utjecali na razvoj grada i otoka. Među njima se posebno ističe Ambroz Haračić koji je bio botaničar, meteorolog, profesor u pomorskoj školi…, a svojim istraživanjima je pridonio proglašenju Malog i Velog Lošinja državnim klimatskim lječilištima 1892. g. Osim njega, napretku Lošinja pridonijeli su i nastavnik u pomorskoj školi te osnivač prve meteorološke postaje Eugen Jelčić, liječnici Conrad Clar i Leopold Schrötter, astronom Spiridion Gopčević i mnogi drugi. Za Osor je posebno značajan nadžupnik Ivan Kvirin Bolmarčić koji vrši prva arheološka istraživanja te postavlja temelje budućoj arheološkoj zbirci, četvrtoj po starosti u Hrvatskoj. I u 20. st. Lošinj daje mnogo znanstvenika, od kojih su neki živjeli ili djelovali u drugim državama, poput Paola Budinicha, fizičara rođenog u Velom Lošinju.
Iako su mnogi od ovih znanstvenika bili amateri, svojim otkrićima su zadužili lokalnu, ali i širu znanstvenu zajednicu. Oni su i danas mnogima uzor pa pozivamo sve lošinjske istraživače/ice i one koji se takvima osjećaju da donesu i predstave plodove svojeg rada: pronalaske, istraživačke radove, strojeve i naprave koje su sami izumili ili im služe za razna mjerenja, botaničke ili druge zbirke kojima je usustavljeno određeno područje znanstvenog istraživanja… Napišite što istražujete, što vas fascinira, koji lošinjski znanstvenik vam je uzor.
Vidimo se u Lošinjskom muzeju!