Dana 04. rujna 2015. godine u Palači Fritzy u Malom Lošinju održana je završna konfrencija projekta KAMEN-MOST, Kamen Krasa, Istre i Kvarnera – očuvanje baštine i podizanje svijesti o tradicionalnim tehnikama, proizvodnji i upotrebi kamena koji se provodi u okviru programa Europske teritorijalne suradnje Slovenija-Hrvatska 2007. – 2013. Partneri projekta su Visokoškolski centar Sežana (vodeći partner), Grad Mali Lošinj (Hrvatska), Zavod Ad Pirum (Slovenija), Nacionalni park Brijuni (Hrvatska) i UP Turistica – Fakultet za turističke studije Portorož (Slovenija).
Vrijednost cjelokupnog projekta, koji je započeo 18.prosinca 2013.godine i traje 21 mjesec, odnosno do 17.rujna 2015.godine iznosi nešto više od 324.000 €, od toga je od programa europske teritorijalne suradnje dobiveno oko 272.000 €.
Konferenciji je uz brojne prisutne, sudionike projekta, prisustvovao i predsjednik Gradskog vijeća Anto Nedić. Prisutne je pozdravila zamjenica gradonačelnika Ana Kučić koja je istaknula: „Ovaj projekt upravo je pridonio prepoznavanju važnosti suhozida kao otočnog kapitala, vrijedne rezerve kada govorimo o obnovi lokalne poljoprivredne proizvodnje. U današnjem trenutku već se do neke mjere aktualiziraju prilike koje potiču obnovu dijela nekadašnjih proizvodnih kapaciteta potaknutih turizmom i tržišnom potražnjom za autentičnim lokalnim proizvodima.
Iz toga razloga, ovaj projekt se neće ugasiti njegovim dovršetkom 17. rujna, nego ćemo nastaviti kako s revitalizacijom krajobraza i obnovom suhozida, tako i sa poticanjem obrazovanja mlađih kadrova za tradicionalna zvanja i obrte.“
Cilj projekta bio je oživjeti i širiti znanje o tehnikama gradnje i obnove suhozida i drugih kamenih konstrukcija (kamenih utvrda) s obje strane granice, poboljšati znanje o procesima proizvodnje, oblikovanja i obrade kamena te približiti kamenu kulturnu baštinu na Krasu, Istri i Kvarneru što većem broju ljudi.
Aktivnosti projekta uključivale su više prekograničnih događanja sa svrhom osposobljavanja, prikaza proizvodnje i obrade kamena te zajedničku izložbu koja je bila postavljena kod četiriju projektnih partnera. U projektu je pripremljeno više stručnih tiskanih materijala, postavljena je i zajednička internetska stranica projekta na kojoj su dostupni različiti sadržaji i rezultati projekta s obrazovnog, turističkog i stručnog aspekta.
Projekt je ugrubo bio podijeljen na tri dijela.
Prvi dio bio je namijenjen suhozidnim konstrukcijama. S obje strane granice održano je deset praktičnih radionica na kojima su sudionici stekli znanje o tehnikama gradnje i obnove suhozidnih konstrukcija, a na Malom Lošinju organizirano je natjecanje u gradnji suhozida i obnovljeno 125 m2 suhozida. Izrađene su i stručne smjernice za očuvanje i održavanje suhozida skupine otoka Cres-Lošinj i Brijunskog otočja.
Drugi dio, Od kamena do kamenorezačkih remek-djela, bavio se procesom od proizvodnje kamena do oblikovanja i upotrebe kamena. U okviru tog dijela na Brijunima je uređen tunel koji je dio novouređene poučne staze i posjetiteljima nudi razgledanje napuštenih brijunskih kamenoloma. Pripremljena je metodologija popisa kamenoloma na Krasu i Brijunima te je tiskan katalog kamenoloma na Brijunima i dizajniran digitalni katalog kamenoloma. U Sežani je organiziran promotivni događaj „Kamen je zabavan“ s prezentacijama kamenorezačkog rada i demonstracijama gradnje suhozida. Posjetitelji su se na događaju mogli okušati u klesanju kamena i gradnji suhozida.
Treći dio obradio je turistički potencijal kamene baštine, kako općoj javnosti predstaviti priču o kamenu i senzibilizirati ju za kamen. To se postiglo turističkim itinerarima, pripremljen je foto, video i audiosadržaj koji je dostupan na internetskoj stranici, a putem QR koda i šetačima na turističkim stazama. Za turističke radnike organizirana je radionica o načinima promocije i uključivanja kamene baštine u turističku ponudu te informativna tura po itinerarima. Znanstvena i stručna javnost obradila je kamenu kulturni baštinu kao turistički potencijal na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji »Kamen priča« u Portorožu.
Projektnim aktivnostima željelo se povećati informiranost najšire javnosti o suhozidnim konstrukcijama, o proizvodnji, oblikovanju i obradi kamena te time ojačati svijest o važnosti očuvanja kamene kulturne baštine. Prijenosom znanja na praktičnim radionicama, novouređenom poučnom stazom i posjetima organiziranim događanjima potaknuto je zanimanje za tradicionalne tehnike obrade i oblikovanja kamena te gradnju suhozida među lokalnim stanovništvo kao i kod posjetitelja. A prijenos znanja i dobrih praksa turističkim radnicima omogućit će dodavanje vrijednosti već postojećim paketima ili kreiranje novih za obogaćivanje turističke ponude područja.