Proteklog tjedna, u gradskoj vijećnici Grada Malog Lošinja održan je sastanak na temu graničnog prijelaza za međunarodni promet putnika u pomorskom prometu u Malom Lošinju. Sastanku su prisustvovali gradonačelnik Gari Cappelli, zamjenica gradonačelnika Ana Kučić, Vinko Mužić, Sanjin Šolić, Moris Saganić, Ivica Žunić, Nenad Benac, Đanino Sučić, Antony Saganić, Jadranka Hoffmann, Gracijano Petrinić, te pročelnice Tanja Jović i Mirta Lozančić.
U uvodu je gradonačelnik Cappelli pozdravio sve prisutne i upozorio na važnost graničnog prijelaza za međunarodni pomorski promet za lošinjsko gospodarstvo u kontekstu izgradnje buduće marine, funkcioniranja brodogradilišta i hidroavionske linije, što su sve razlozi da se ne dozvoli da dođe do ukidanja graničnog prijelaza jer se u narednom razdoblju očekuje povećanje broja stranih plovila. Istaknuo je da će Grad Mali Lošinj dati punu podršku, kako financijsku tako i operativnu samo da ne dođe do zatvaranja prijelaza, ali Grad nema zakonske mehanizme da sam osigura uvjete za to.
Također je istaknuo da je Vlada 1998. godine donijela odluku o koncesiji kojom je tvrtki Morus Alba d.o.o. dodijeljena na 30 godina koncesija na pomorskom dobru za izgradnju kompleksa u okviru kojega je predviđen i granični prijelaz, te je zaključen ugovor o koncesiji i izdana građevinska dozvola.
S obzirom na to da je u prostornom planu predviđena lokacija za izgradnju novog graničnog prijelaza trebalo bi u narednih nekoliko mjeseci poduzeti aktivnosti za realizaciju konačnog rješenja graničnog prijelaza kako bi se sve završilo do sezone 2017. godine. Do tada treba napraviti najnužnije radove kako bi postojeći granični prijelaz ispunio minimalne uvjete propisane u Narodnim novinama br. 57/14.
Inače, cjelokupna realizacija, kako privremenog tako i konačnog rješenja trebala bi se odvijati pod Ministarstvom financija kao glavnim investitorom. Kako granični prijelaz ima veliko značenje za lošinjsko gospodarstvo, i nakon Umaga je najveći granični prijelaz za strane jahte, svi prisutni su se složili kako će osigurati logističku i financijsku pomoć da se krene s realizacijom privremenog, a posebice konačnog rješenja.