Od 15.-17.svibnja u hotelu Bellevue održava se Distriktna konferencija Rotary cluba. Riječ je o najvažnijem društvenom događaju jednog Distrikta (a Hrvatska ima svoj – 1913) na kojoj se iznose rezultati rada u protekloj rotarijanskoj godini te se daju naznake i ciljevi za sljedeće razdoblje.
Od 1150 hrvatskih rotarijanaca, na Lošinju će biti njih 370, što je najveći i najbolji rezultat u dosadašnjoj povijesti hrvatskog rotarijanstva. Od istaknutog broja bit će pedesetak gostiju iz Njemačke, Austrije, Mađarske, Slovenije i Indije. Uz radni dio, boravak na otoku Lošinju gosti će iskoristiti za razgledavanje grada i otoka, posjet susjednom otoku Iloviku, te razgledati otok iz zraka – panoramskim letom.
Na svečanom otvorenju konferencije prisutnima su se obratili predstavnici gostiju iz inozemstva, predsjednik malološinjskog ogranka Rotary kluba Branko Domac i gradonačelnik Gari Cappelli koji je prigodan poklon uručio guvernerici distrikta Hildegard Dressino.
U svom obraćanju Cappelli je istaknuo „Mali Lošinj svoj povijesni imidž otoka vitalnosti i destinacije zdravlja uspješno gradi gotovo 130 godina, a uspješan i učinkovit menadžment Grada i Turističke zajednice, kroz principijelno poslovanje i snažnu filozofiju društveno odgovornog poslovanja, kreirajući jedinstvenu i prepoznatljivu korporativnu kulturu, snažno doprinosi očuvanju povijesnog i građenju novog ugleda destinacije.
Područje otoka Lošinja je uistinu raznoliko te svaki dio može također predstavljati posebnu zonu s posebnim oblicima ruralnog turizma. Lošinj je po mnogočemu posebniji od drugih hrvatskih otoka. Prvenstveno je prepoznatljiv kao razvijena turistička destinacija bogate prirodne i kulturne baštine, s raznolikom ugostiteljsko-turističkom ponudom.
Danas niste slučajno ovdje, već zbog toga što je Grad Mali Lošinj, prepoznatljiv kao razvijena turistička destinacija bogate prirodne i kulturne baštine, Grad koji je dobitnik prestižne međunarodne nagrade Srebrni cvijet Europe 2009. i jedan je od rijetkih u Hrvatskoj kao član WTO-a koji se strateški odredio prema održivom razvoju i odgovornom turizmu na svom području usvojivši dva strateška dokumenta kojima se to definira, Plan ukupnog razvoja grada za razdoblje od 2013. do 2020. te Program razvoja održivog turizma Grada Malog Lošinja.
Dokaz kvalitetnog rada i kretanja prema zacrtanom cilju jest što je Grad Mali Lošinj dobitnik nagrade SKAL – prvog mjesta u svijetu za održivi razvoj.
Izuzetno smo ponosni što je naš rad prepoznat i od strane Svjetske turističke organizacije koja nas je ove godine nagradila prestižnom nagradom za inovacije i kreativnost u turizmu.
Sve pomenuto valorizira ljepotu, očuvanost prirodnog okoliša i kulturnog nasljeđa te dosegnutu razinu turističkog razvoja, a koji su dijelom i rezultat dugogodišnje suradnje Grada i Turističke zajednice na ”izgradnji” destinacijskog brenda “Lošinj – Otok vitalnosti” koji počiva na ideji održivosti i kojim se Lošinj promovira kao destinacija “životne energije i dobrog osjećaja”.
Inače, malološinjska organizacija ostvaruje iznimne rezultate u lokalnoj zajednici kroz projekte; „Razmjena učenika Lošinj – Gleisdorf – Lošinj“, „Rukohvati“, „Zima u kazalištu“, koncert „Pjesmom pomažemo“, tribinu „Rotary što je to?“. A Grad Mali Lošinj i gradonačelnik Cappelli podržali su projekt „Zima u kazalištu“, te je jedna od ponuđenih predstava ostvarena i podržana uz pomoć Grada.